Časový limit vaší relace brzy vyprší v důsledku neaktivity. Kliknutím na tlačítko OK prodloužíte časový limit o dalších 120 minut.
Udržitelnost v Manutanu: ekologická stopa našich produktů
Podporujeme ekologický přístup našich nákupčích i dodavatelů a k produktům v naší nabídce přidáváme hodnocení jejich dopadu na životní prostředí. Zohledňujeme v něm životní cyklus produktu i zemi, ze které výrobek pochází.
Jak hodnotíme dopady na životní prostředí
V Manutanu nedržíme nic pod pokličkou: chceme, aby kupující měli všechny informace o prodávaném výrobku. Motivujeme tím k ekologičtějšímu chování nákupčí – a zároveň i dodavatele.
Produktům v naší nabídce vystavujeme ‚‚ekologické vysvědčení‘‘ – hodnotíme jejich environmentální stopu na škále od A (nejlepší hodnocení) po E (nejhorší hodnocení).
Bereme přitom v potaz životní cyklus výrobku – jaké suroviny a materiály jsou potřeba k výrobě, zda se výrobek dá recyklovat a jak případně probíhá likvidace. Řídíme se uznávanou metodikou PEF (Product Environmental Footprint), která měří environmentální dopad výrobků na životní prostředí podle přesně definovaných faktorů. Těch je 12 až 16 (záleží na výrobku) a jsou to např. emise oxidu uhličitého, vstupní výrobní materiál, znečištění vod, nebo vznik toxických látek.
Životní cyklus produktu
Jak měříme environmentální stopu výrobků
Uznávaná metodika hodnocení životního cyklu výrobku
Základní informace o produktu od dodavatele
Váha výrobku, použité suroviny, materiály a jejich gramáž, země výroby
Základní hodnocení
Výrobní proces, balení, spotřeba energií
Výpočet environmentální stopy podle metodiky PEF
Hodnocení na základě mezinárodně dostupných dat
Hodnocení Manutanu na škále ABCDE
- Environmentální dopad výrobků stanovujeme takto: pro ochranné pomůcky a oděvy (kategorie PPE – Personal Protective Equipment) postupujeme podle metodiky PEF pro příslušnou produktovou kategorii (dle doporučení Evropské komise 2021/2279). Nábytek a další vybavení do kanceláří a skladů hodnotíme podle principů cirkulární ekonomiky, definovaných ADEME (francouzská agentura pro cirkulární ekonomiku). Obě metody stojí na principech LCA (Life Cycle Assessment = hodnocení životního cyklu výrobku), platný způsob měření environmentálního dopadu podle normy ISO 14040-44.
- Pokud nemáme k dispozici kompletní produktová data a jedná se o nepovinný údaj, vycházíme ze standardizovaných hodnot.
Pravidelně ověřujeme správnost dat od našich dodavatelů – kontrolujeme konzistentnost údajů a zadaváme kontrolu vzorků nezávislému odborníkovi.
16 dopadů na životní prostředí podle metodiky PEF
Změna klimatu
Nedostatek vody
Využití půdy
Acidifikace prostředí
Úbytek ozonové vrstvy
Rozvoj nezhoubných nádorových
onemocnění a další zdravotní rizika
Nepřirozená eutrofizace mořských vod
Znečištění sladké vody
Nepřirozená eutrofizace půdy
Pevné částice a další
anorganické látky v ovzduší
Využití nerostných surovin
Využití energií
Nepřirozená eutrofizace
sladkovodních toků
Rozvoj rakovinových
onemocnění
Ionizující záření
Fotochemické reakce
a tvorba ozonu
V Manutanu hodnotíme všech 16 dopadů na životní prostředí podle metodiky PEF v kombinaci s 12 faktory podle principů cirkulární ekonomiky stanovených ADEME. Dále hodnotíme vliv na klimatickou změnu (emise CO2), využívání zdrojů, emise prachových částic do ovzduší a vliv na lidské zdraví.
Vstupní data k hodnocení environmentální stopy výrobku získáváme takto:
- Data od dodavatelů: kategorie produktu, použité suroviny, materiály a jejich gramáž (přesné složení výrobku), země, kde byl produkt vyroben, jakými výrobními procesy produkt prochází.
- U hodnocení některých položek (např. balení výrobku nebo spotřeba energie ve výrobním procesu) postupujeme podle platných standardů, které zohledňují podíl na environmentální stopě výrobku a dostupnost konkrétního řešení pro dodavatele. Platnými standardy se neřídíme, pokud nám dodavatel zpřístupní přesná data – v takových případech získává výrobek ve svém hodnocení plusové body. Nechceme totiž, aby došlo k tomu, že v konečném důsledku zvýhodníme dodavatele, kteří nám přesná data neposkytnou.
Jak se vyznat v hodnocení výrobků
U všech produktů na webu najdete jednoduchou grafiku, podle které poznáte, jaká je jejich environmentální stopa. Vypadá takto:
Celková environmentální stopa výrobku: 200 bodů
- U podobných produktů z naší nabídky snadno porovnáte jejich dopad na životní prostředí.
- Hodnocení stopy vychází z 16 environmentálních faktorů (emise CO2, využití přírodních a energetických zdrojů, znečištění, vliv na lidské zdraví apod.).
Uhlíková stopa: 49,3 kg ekvivalentu CO2
Kromě vlastního hodnocení environmentální stopy najdete u produktů na webu další standardizovaná hodnocení (PEFC, FSC ®, EU Ecolabel, NF Environnement, atd.). U výrobků uvádíme také poměr recyklovaných materiálů.
Do hodnocení výrobků na škále ABCDE se pouštíme u produktových kategorií, které obsahují alespoň 30 produktů (aby mělo naše hodnocení smysl, chceme jej provádět na větším statistickém vzorku). Výrobky, kterých není ani 30 v kategorii, nesrovnáváme a uvádíme u nich pouze celkovou environmentální stopu a emise CO2.
Jak řadíme produkty do škály ABCDE
Na škálu ABCDE řadíme produkty takto: výrobky v jedné kategorii seřadíme podle toho, jak jim vyšlo hodnocení PEF metodikou. Následně je zařadíme do škály podle tohoto klíče (procentuální rozpad vychází z uznávaných statistických metod a principů cirkulární ekonomiky podle ADEME):
Zastoupení jednotlivých produktů v kategorii
Produkt ve škále A má nejmenší environmentální dopad, zatímco produkt, zařazený na škále pod písmeno E, má dopad nejvyšší.
*Produkty porovnáváme v rámci jedné produktové kategorie – v té se nacházejí produkty, které mají stejnou nebo podobnou funkci.
Naši partneři
S pilotní fází našeho projektu hodnocení environmentální stopy produktů nám pomohly dva start-upy. Připravily nám výpočty – tak, že zkombinovali produktová data s dostupnými emisními faktory* z mezinárodních databází. Držely se přitom základních referenčních systémů, které uvádíme níže.
S hodnocením ochranných pomůcek a oděvů nám pomohli kolegové z GLIMPACT. Řídili se přitom:
- metodikou PEF (Product Environmental Footprint), kterou doporučuje Evropská komise,
- tzv. Glimpact Xtex standardem, který vychází z evropského standardu pro oděvy a obuv PEFCR Apparel & Footwear v1.3,
- evropskou databází PEF LCDN EF2.0.
S hodnocením kancelářského nábytku nám pomohla společnost WARO. Jejich hodnocení vychází z:
- principů cirkulární ekonomiky dle ADEME (francouzská agentura pro ekologickou transformaci),
- standardu BP X 30-323-4 pro dřevěný nábytek
- databází Base Impacts V2.02.
Další fáze projektu
Projekt hodnocení environmentální stopy výrobků je u nás stále v pilotní fázi. Zatím máme hotové hodnocení pro dvě kategorie: kancelářský nábytek a ochranné pomůcky a oděvy.
Naším záměrem je hodnocení rozšířit do dalších kategorií produktů. Kromě toho hodláme projekt dál rozvíjet – a podporovat tak CSR aktivity našich dodavatelů i zákazníků. Pozorně sledujeme legislativu i doporučení renomovaných organizací a máme v plánu doplnit naši hodnotící škálu o srovnání výrobků napříč trhem, jakmile to bude možné (v závislosti na dostupnosti dat).